Virumaa Teataja: Võhma seltsimaja saab uue ilme

27.novembri 2020 ajaleht Virumaa Teataja kirjutab:  Kümmekond aastat vahelduva eduga remondis olnud Võhma seltsimaja kõige esinduslikumale osale ehk suurele saalile antakse viimast lihvi. Eelmine põhjalikum remont tehti majas ligi pool sajandit tagasi.

Seltsimajas käib Võhma väiksusest hoolimata aktiivne elu: seal tegutsevad segakoor ja naisrahvatantsurühm ja üles on astunud mitu armastatud artisti. Kümmekond aastat tagasi, kui Lauri Saatpalu Võhma seltsimajas kontserdi andis, olevat ta kuivkäimlatest tulevale haisule viidates kommenteerinud, et siin oleks nagu tuumapomm plahvatanud.

MTÜ Võhma Seltsimaja juhatuse liige Anneli Kivisaar rääkis, et enne seltsimaja renoveerimise algust 2012. aastal andsid rahvatantsijad kord etenduse pesukausside vahel, mis läbi tilkuva katuse tõttu olid põrandale vett koguma pandud.

“Olukord oli pehmelt öeldes halb,” kommenteeris Kivisaar. Suhteliselt kohe pärast maja MTÜ käsutusse saamist 2007. aastal hakati remondimõtteid mõlgutama. Nagu väikeste mittetulundusühingute puhul ikka, oli kõige suurem takistus rahapuudus. Remondiraha hakati taotlema mitmesugustest toetusmeetmetest ja projektide kaudu.

“2012 alustasime välisfassaadi ja katuse remondiga ning majale tehti ka väike juurdeehitis,” kõneles Anneli Kivisaar ning lisas, et arvatavalt toimus eelmine suur uuendus majas umbes pool sajandit tagasi. Peale välisfassaadi remonti mindi pärast lõputuna tundunud asjaajamist ja paljusid projekte üle kivide ja kändude siseviimistluse juurde.

“Meil ei olnud varasemalt majas ei vett ega vesiklosetti, õnneks on see probleem nüüd lahendatud,” jätkas Kivisaar. Viimaseks tööks jäi peasaali, seltsimaja tähtsaima paiga uuendamine. Sihtotstarbeline toetus saadi Haljala vallast, mille eelarves on igal aastal ette nähtud 20 000 eurot kohalike rahva- ja seltsimajade remondiks. Tänavu osutus valituks Võhma seltsimaja.

“Selline korraldus annab võimaluse ise rahaga majandamiseks ja tööde tegemiseks, mis tähendab, et ei pea ilmtingimata firmadelt töid tellima, vaid erioskusi mittenõudvatel töödel panevad omad inimesed käed külge. Nii on meil kogu suure saali puidutöö ära teinud kaks ühingu liiget – Heino Kens ja Vello Heinsaar – ja praegu on neil käsil põranda lihvimine. Saali seina- ja laevärvi saime jällegi soodsamalt ühe kohaliku suveelaniku kaudu,” rääkis Kivisaar. Pikalt MTÜ liige olnud Heino Kens kommenteeris, et seltsimajas toimetamine annab võimaluse kodust välja tulla ja kasulik olla. “Saalis valitsesid varasemalt tumehallid ja mornid toonid. Domineeris selline nõukogudeaegne hõng, millest me nüüd remondiga õnneks lahti saame,” kõneles Kens. Remondi käigus siiski kõike originaalset ära kaotatud ei ole. Näiteks uksed, nende käepidemed ja paljud muud detailid on kohalike abiga restaureeritud ja esialgsesse kohta tagasi paigutatud.

Suure saali remondiga saab 110 aasta vanusele majale nii-öelda ring peale – kõik, mis kiiret korrastamist vajas, on peaaegu korda tehtud, kevadeks jääb veel uue korstna ehitus.

“Muidugi on plaane ja mõtteid veel – juurdeehitise ruumid valmis ehitada, õhtupäikese poole väliterrass ehitada,” ütles Kens. Uuendamine on viimases järgus, pärast põrandate lihvimist ja lakkimist võib tööd esialgu lõppenuks lugeda. Viimatine suur pidu peeti Võhma seltsimajas tänavusel vabariigi aastapäeval, pärast seda on viiruse hirmus ühest või teisest ettevõtmisest loobutud. Plaane tehakse pikalt tulevikku vaadates. “Enne järgmise aasta jaanipäeva ei taha me midagi välja reklaamida,” lausus Anneli Kivisaar.

Veiki Ojaperv

Viide artiklile:
https://virumaateataja.postimees.ee/7119509/vohma-seltsimaja-saab-varske-ilme

 


Eelmine
ETENDUS LÜKKUB EDASI!!!  
Järgmine
31.07.2021 kell 19.00 Mägede iluduskuninganna

Lisa kommentaar

Email again: